Wyszukaj oferty

Chorzów - Planetarium - Ogród Zoologiczny - Wesołe Miasteczko
Symbol oferty:
5444584/111
Państwo: Polska
Region: Śląsk
Miasto: Chorzów
Transport:   Autokar
Profil wyjazdu: Wyjazd dla dzieci i młodzieży
Rodzaj oferty: wycieczka szkolna, całoroczna oferta
Touroperator: musisz się zalogować
Wyżywienie: We własnym zakresie
Zakwaterowanie: Brak informacji
świadczenia:
Cena zawiera: transport, ubezpieczenie NW, opiekę pilota Cena nie zawiera: biletów wstępu
Cena podstawowa:
opiekun, pakiet wg świadczeń
PROGRAM:
- Planetarium:
- seans jedno lekcyjny
- seans dwu lekcyjny
- Ogród Zoologiczny,
- Wesołe Miasteczko
CENA ZAWIERA:
- transport
- ubezpieczenie NW
CENA NIE ZAWIERA:
- biletów wstępu
DODATKOWE INFORMACJE:
OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
Przez największy w Polsce refraktor (lunetę soczewkową) po zapadnięciu zmroku, w pogodne wieczory proponujemy spacer po niebie. W kilkusetkrotnym zbliżeniu, jakby zawieszeni nad Księżycem, oglądamy jego powierzchnię: kratery, oświetlone szczyty gór, łańcuchy górskie, morza, które... nie są morzami, jeziora, w których... nie ma kropli wody. W zbliżeniu pokazujemy też inne planety, gromady gwiazd, galaktyki. Często pokazujemy aktualne zjawiska astronomiczne, np. odwiedzające ostatnio Słońce i Ziemię liczne komety.

STACJA METEOROLOGICZNA
Zlokalizowana jest na wysokości 320 m n.p.m. - niemal na samym szczycie wzgórza w punkcie górującym nad otoczeniem Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Bazą Stacji jest ogródek meteorologiczny urządzony i wyposażony zgodnie z normami opracowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ogródku znajduje się klatka meteorologiczna, w której na wysokości 2 m nad gruntem umieszczony jest psychrometr Augusta, termometry ekstremalne i tygodniowy termohygrograf. Na terenie ogródka zainstalowany jest również deszczomierz Hellmanna o powierzchni recepcyjnej 200 cm2 i elektroniczny pluwiograf zapisujący w sposób ciągły przebieg i natężenie opadów na dysku komputera. Obok wspomnianego standardowego wyposażenia, w drugiej klatce umieszczony jest zestaw elektronicznych czujników temperatury i wilgotności powietrza. Stacja także posiada czujniki: promieniowania słonecznego i promieniowania radioaktywnego.
Na specjalnym poletku o powierzchni 4 x 2 m, w odsłoniętym pozbawionym jakiejkolwiek roślinności miejscu prowadzone są pomiary temperatury gruntu za pomocą kolankowych termometrów glebowych na głębokościach: 5, 10, 20 i 50 cm w głąb gruntu. Do dzienniczka klimatologicznego i komputera wpisuje się wyniki obserwacji, które stanowią materiał wyjściowy do charakterystyki klimatu Parku i wszelkich opracowań klimatyczno - porównawczych. Można stwierdzić, że Stacja pełni rolę placówki o przeznaczeniu głównie dydaktycznym, lecz prowadzone są także standardowe pomiary, a wyposażenie ogródka meteorologicznego umożliwia poglądowe lekcje dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów, szkól ponad gimnazjalnych, studentów i nauczycieli (w ramach podnoszenia kwalifikacji). Zajęcia dydaktyczne dla wcześniej zgłoszonych grup prowadzone są od wtorku do piątku o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00.


WYSTAWA Pół wieku Planetarium Śląskiego
Tu każdy może sam włączyć potężna żarówkę, która jest źródłem światła gwiazd w naszej aparaturze.
Tu można zobaczyć jak rozwijała się technika projekcji obrazu i zapisu dźwięku przez ostatnie 50 lat.
Tu za pomocą komputera można sterować rzutnikiem przeźroczy.
Tu można zobaczyć wyposażenie stacji meteorologicznej, obserwatorium astronomicznego i obserwatorium
sejsmologicznego zaś model sejsmografu pokaże jak rejestrowane są trzęsienia Ziemi.
Tu można zobaczyć jak rozwijała sie technika obliczeniowa od kostek Nepera do współczesnego komputera.
Tu można zobaczyć pierwsze dyskietki 9 calowe, pierwsze twarde dyski o ogromnych średnicach, czytniki i dziurkacze taśmy,
służące do zapisu informacji.


PLANETARIUM
Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba.
Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba oglądanego w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie.

Dla szkół w roku szkolnym 2005/2006 Planetarium Śląskie prowadzi systematycznie:

DWULEKCYJNE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE

od wtorku do piątku godz. 10.00 lub 12.00. (wymagana rezerwacja):
o dla szkół ponadgimnazjalnych

Budowa i składniki Układu Słonecznego. Struktura Wszechświata. Elementy kosmologii. Seans uczy rozróżniać rodzaje ciał niebieskich oraz zapoznaje bliżej z planetami, gwiazdami i dalszymi składnikami Wszech-świata.

o dla gimnazjum i liceum

- astronomia w geografii

Miejsce Ziemi we Wszechświecie. Układ Słoneczny. Skutki ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi - czas, pory roku, kalendarz.

- astronomia w fizyce

Zjawiska w układzie Słońce - Ziemia - Księżyc; zaćmienia Słońca i Księżyca. Gwiazdozbiory. Składniki i struktura Układu Słonecznego. Składniki i struktura Galaktyki.

o dla starszych klas szkoły podstawowej (kl. IV - VI)

Zmiany wyglądu nieba za dnia i w nocy w różnych porach roku. Orientacja na sferze niebieskiej, elementy sfery; kierunki świata, zodiak. Planety bliższe i dalsze.

o dla klas nauczania początkowego

Program bawi i uczy o otaczającym nas Wszechświecie. Uczniowie zapoznają się z aktualnym wyglądem nieba i z rozpoznawaniem typowych obiektów.

JEDNOLEKCYJNY SEANS DYDAKTYCZNY

od wtorku do piątku o godz. 9.00 lub 14.00. (wymagana rezerwacja)

Tematyka seansu dobierana jest w zależności od przekroju wiekowego widowni.

SEANS W JĘZYKU OBCYM

od wtorku do piątku o godz. 9.00 lub 14.00. (wymagana rezerwacja)

Ciesząca się zainteresowaniem nauczycieli języków obcych forma zajęć. Uczniowie mają możliwość poznania nowej
terminologii. Oferujemy seanse w językach: angielskim, niemieckim i francuskim.

JEDNOLEKCYJNY SEANS DLA KLAS NAUCZANIA POCZĄTKOWEGO ( kl. 0, I - III )

od wtorku do piątku o godz. 9.00 lub 14.00. (wymagana rezerwacja)

Seans oparty na wierszach dla dzieci, bawiąc i ucząc zapoznaje z podstawami wiedzy o widocznych na niebie
obiektach astronomicznych.

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE

- spojrzenie na prawdziwe niebo

Obserwatorium astronomiczne, z największą w Polsce lunetą o 30-centymetrowym obiektywie oraz z licznymi mniejszymi instrumentami umożliwia w pogodnie dni obserwacje Słońca, a po zapadnięciu zmierzchu - wędrówkę po najciekawszych obiektach nocnego nieba, oglądanych nawet w 750-krotnym powiększeniu. Dla młodzieży szkolnej obserwatorium astronomiczne jest miejscem, gdzie kontynuowana jest lekcja w planetarium w kontakcie z prawdziwym niebem, podczas której zapoznajemy też z wyposażeniem i pracą obserwatorium astronomiczne-go, a z tarasu obserwatorium odczytujemy lokalny czas słoneczny na tarczy okazałych rozmiarów zegara słonecznego, usytuowanego na dziedzińcu Planetarium Śląskiego.

STACJA KLIMATOLOGICZNA

- spotkanie z meteorologiem

od wtorku do piątku godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, grupy do 50 osób.
(wymagana rezerwacja)

Usytuowane nie opodal Planetarium Śląskiego obserwatorium klimatologiczne z ogródkiem meteorologicznym stanowi cenną pomoc dydaktyczną w nauczaniu geografii. Instrumenty pomiarowe umieszczone w sali wykładowej, klatkach meteorologicznych i w ogródku umożliwiają bezpośredni kontakt uczniów z pracą klimatologów podczas jednogodzinnej lekcji.

OBSERWATORIUM SEJSMOLOGICZNE

- oglądamy zapisy drgań skorupy ziemskiej

od wtorku do piątku godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, grupy do 25 osób.
(zwiedzanie tylko dla zorganizowanych grup i jest wymagana rezerwacja)

W podziemiach Planetarium umieszczone są czułe sejsmografy, rejestrujące bliskie i dalekie wstrząsy skorupy Ziemi. Zainteresowani tymi zagadnieniami starsi uczniowie mogą z bliska poznać działanie sejsmografów oraz obejrzeć zapisy wstrząsów kopalnianych i trzęsień Ziemi.


WYSTAWA: "PÓŁ WIEKU PLANETARIUM ŚLĄSKIEGO"
Zbiór eksponatów i urządzeń wykorzystywanych na przestrzeni działalności Planetarium.


SEANSE POPULARNE

Obok oferty dydaktycznej dla szkół, Planetarium Śląskie prowadzi również popularne seanse o tematyce astronomicznej dla szerokiej publiczności:
- od wtorku do piątku: o godz. 17.00
- w soboty, niedziele i święta:
o godz. 11.00, 14.00 i 17.00
z możliwością zwiedzenia obserwatorium astronomicznego. Grupowe uczestnictwo w tych seansach wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Oferujemy również seanse na zamówienie, z komentarzem w językach obcych
- od wtorku do niedzieli o godz. 15.30


Z uwagi na specyfikę projekcji po rozpoczęciu seansu wejście na salę projekcyjną nie jest możliwe! REZERWACJA WCZEŚNIEJ ZAMÓWIONYCH BILETÓW WYGASA 15 MINUT PRZED ROZPOCZĘCIEM SEANSU.\\\\

W poniedziałki Planetarium Śląskie nieczynne

DOJAZD DO PLANETARIUM
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku

- samochodem lub autokarem z kierunku Katowic lub Chorzowa: przez Katowice-Dąb, do wjazdu do Parku przy ośrodku telewizyjnym w Katowicach - Bytkowie, zgodnie z drogowskazami; parking 100 m od Planetarium Śląskiego.
- tramwajem z Katowic, linie: 11 (dworzec PKP) lub 6, 41 i 23 (Rynek) do wejścia głównego Parku - 7 przystanków, następnie dojście pieszo ok. 20 minut.

NAUCZYCIELE - organizatorzy szkolnej wycieczki na oferowane przez naszą placówkę zajęcia
dydaktyczne mogą otrzymać zaświadczenia potwierdzające fakt współpracy nauczyciela i szkoły
z Planetarium Śląskim w realizacji procesu dydaktycznego.

Atrakcje:
Chorzów jest jednym z najbardziej znanych miast Górnego Śląska. Przede wszystkim rozsławił go Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. W jego skład wchodzą: Stadion Śląski, Planetarium Śląskie, Górnośląski Park Etnograficzny, Śląski ogród zoologiczny, Śląskie wesołe miasteczko, Kąpielisko " FALA ", Kolejka linowa " ELKA ", Kolejka wąskotorowa, Rosarium, Hala wystawowa " Kapelusz ", korty tenisowe, altana " Taneczny krąg ". Planetarium Śląskie obejmuje zarówno obserwatorium astronomiczne, zegar astronomiczny, stacje klimatologiczną i sejsmologiczną, a przede wszystkim projektor, dzięki któremu można odtworzyć obraz nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze. Kopuła ma średnicę 23 m., a widownia może zmieścić 400 widzów. Wizyta w chorzowskim zoo będzie wspaniałą lekcją biologii. Oprócz zwierząt z całego świata (słonie, zebry, tygrysy, lamy, niedźwiedzie) można tam odwiedzić także Kotlinę dinozaurów, gdzie znajdują się zrekonstruowane dinozaury, pomalowane w naturalnych kolorach. Śląskie wesołe miasteczko jest największym wesołym miasteczkiem w Polsce. Obejmuje pokaźną ilość atrakcji, takich jak karuzele, zjeżdżalnie, krzywe lustra, tory samochodzikowe, suche baseny, pałac strachów, etc. Poza tymi atrakcjami na terenie Parku Kultury i Wypoczynku, w samym Chorzowie znajduje się także znany Teatr Rozrywki.
Szybka kalkulacja ceny
Cena (bez transportu): od osoby (dni: )
Miasto wyjazdu:  
Ilość osób: (* Razem z opiekunami)

* Jest to kalkulacja orientacyjna wraz z transportem! Szczegółową ofertę i ostateczną cenę przedstawimy po otrzymaniu zapytania.
Sprawdź terminy:
termin dni typ oferty grupa cenowa cena od osoby miejsca
 
2016-12-27 - 2018-06-24 1 katalogowa A 25 PLN
 
2017-12-26 - 2019-06-23 1 katalogowa A 25 PLN
Chorzów - Planetarium - Ogród Zoologiczny - Wesołe Miasteczko